Yazar ve Editör topluluğumuza katıl!

Sen de büyük markalar ile içerik yazarlarını bir araya getiren icerik.com'un bir parçası ol.

Nasıl yazar olunur?

icerik.com'a katılmak için yapman gerekenler

1

Bize kendini, yaptıklarını ve becerilerini kısaca tanıt.

2

Profesyonel içerik üretme deneyimini göster

3

Öz geçmişin ve örnek içeriğin geçer not alınca ekibimize katıl!

Neden icerik.com?

Senin de icerik.com ailesinin bir parçası olman için birkaç sebep:

İlgilendiğin ve uzmanı olduğun içeriği üret.

İlgi alanlarını sen belirle, tutkunu olduğun konularda, kendi seçtiğin formatta içerik üret. Hem sen mutlu ol, hem de müşteriler uzmanlığından yararlansın.

Esnek çalış, iş yükünü sen belirle.

Mevcut işler arasından istediğini istediğin zaman sen seç. Teslim tarihleri dahilinde işini dilediğin zaman, dilediğin yerden yapmak sana kalmış.

Emeğinin karşılığını düzenli bir gelirle al.

Arı gibi çalışmanın bir ödülü olmalı! icerik.com ailesi olarak, yazarların işlerinin karşılıklarını en iyi şekilde alması gerektiğine inanıyoruz.

SEO eğitimleriyle kendini geliştir.

Harika içerik üretmek senin işin, sana yardım etmekse icerik.com ailesinin işi! Verdiğimiz eğitimlerle SEO dostu içerik üretmekte ustalaş.

Büyük markalar için kaliteli içerik üret.

Madem işini iyi yapıyorsun, neden en iyiler için çalışmayasın? Ürettiğin içerikler büyük markaların dijital pazarlama kampanyalarında kullanılsın, sana da gururlanmak kalsın.

Puanın yükseldikçe yaptığın işle gurur duy.

icerik.com’da emeğini, disiplinini ve işinin kalitesini ödüllendirmek istiyoruz. Seni hem biz, hem de müşterilerimiz puanlıyoruz ki sana verdiğimiz kıymeti gör.

Yazar Olmak Hakkında

Aklındaki tüm soruları cevapladık.

Yazarlığa kabul edilme süreci nasıl işliyor?

Yazar adaylarımızı iki adımda değerlendiriyoruz. İlk adımda dolduracağın form üzerinden seni ve içerik üretme tecrübeni değerlendiriyoruz. Bu aşamayı geçtiğinde ise senden, bizim belirlediğimiz kriterlerde örnek bir içerik oluşturmanı istiyoruz. Bu son aşamayı geçtikten sonra da yazar ekibimizin bir parçası olarak, gelen içerik siparişlerini inceleyebilir ve icerik.com bünyesinde harika işler çıkartmaya başlayabilirsin.

Yazarlığa kabul için aradığınız kriterler neler?

icerik.com ailesine katacağımız yazarlarda kaliteli içerik üretme yetilerinin yanı sıra yaratıcılık ve öz disiplin de arıyoruz. Beklenen zamanda yüksek performanslı içerikler üretebilmek, intihalden uzak etik çalışma prensiplerine sahip olmak, daha önceden içerik üretme deneyimi kazanmış olmak, kıymet verdiğimiz diğer etmenler. SEO konusunda deneyimli olmanı ilk aşamada beklemiyoruz, ama aşinalık sahibi olman bizim için bir artı.

Hiç deneyimim yok, yine de yazarlık yapabilir miyim?

icerik.com’da en iyi yazar ve editörlerle çalışıyoruz. Her ne kadar yazarlarımıza eğitimlerle kendini geliştirme fırsatı tanısak da, icerik.com aracılığıyla üretilen içeriklerin kalite standartlarını sağlamak için işinin uzmanı yazarları ailemize katmayı tercih ediyoruz.

Yazar olarak aranıza katılmadan da editörlük için başvurabilir miyim?

Direkt olarak editör başvuru yapman mümkün değil, bütün başvuruları yazarlık için alıyoruz. Editörlük görevi için icerik.com bünyesinde bir süre çalışmış olman ve “Uzman yazar” kategorisine yükselmiş olman gibi kriterlerimiz var. Editörlük için bu koşulları sağladığında seni bu rol için ayrıca bir değerlendirmeye de tabi tutacağız.

Yazarlık başvurularını değerlendirmeniz yaklaşık ne kadar sürüyor?

Yazarlık başvurularını değerlendirme aşaması, oldukça önem verdiğimiz ve detaylı incelemelerde bulunduğumuz bir süreç. Bu sebepten dolayı başvurunuzdan yazarlığa kabul edilme aşamasına kadar yaklaşık olarak 1 haftalık bir zaman aralığına ihtiyaç duyuyoruz.

Yazarların disiplinli ve kaliteli çalışmasını nasıl sağlıyorsunuz?

Yazarlarımızın disiplinlerini ve işlerinin kalitelerini korumaları bizim için çok önemli. Bunun için yazarlarımızı ve editörlerimizi algoritmamız yardımıyla her seferinde puanlıyoruz. Hem işin zamanında teslim edilmesi, hem de müşterinin teslim aldığı ürüne verdiği puanlar bu değerlendirmede etkili oluyor. Yazarın aldığı işi söz verdiği zaman diliminde teslim etmemesini affedemiyor, ona o iş üzerinden 0 puan veriyoruz. Müşteri de her seferinde yazarın çıkardığı içeriği puanlıyor ve kaliteli iş yapan içerik üreticilerini ödüllendiriyor.

Teslim tarih ve saatleri neye göre belirleniyor?

Teslim tarihleri, üretmeni istediğimiz ürüne göre değişiklik gösteriyor. E-kitap ve uzun blog içeriği gibi görece fazla kelimeden oluşan ürünler için zaman biraz daha uzunken, ürünlerimizin çoğu için 24 saatlik bir teslim tarihi geçerli. Bu 24 saat, yazar olarak o içeriği üretme sözü verdiğin an itibariyle başlıyor ve görevi bu zaman aralığında gerçekleştirmezsen işi başka bir yazara veriyor ve senin puanını düşürüyoruz.

Yapmayı kabul ettiğim bir projeyi bırakabilir miyim?

Yapma sözü verdiğin bir görevi iptal etmen hâlinde, o iş üzerinden sana 0 puan veriyoruz ve iş sipariş havuzuna komisyon artışıyla dönüyor. Böylelikle aldığımız siparişleri en kısa zamanda layıkıyla yayıncıya teslim edebiliyoruz. Bir işi alırken verdiğin söze güveniyoruz, o yüzden de yerine getiremeyeceğin görevleri üzerine almamanı tavsiye ediyoruz.

Ücretlendirme nasıl yapılıyor?

Bir içeriği üretme sözü vermeden önce, arayüzümüzde o işi tamamlarsan kazanacağın miktarı görebiliyorsun. Gördüğün miktar, eline geçecek net ücret olacak. Farklı ürünlerimiz için farklı fiyatlandırma uyguluyoruz.

Ücretimi hangi şekillerde alabilirim?

Yazar ve editörlerimizin ücretlerini ayda bir kez olacak şekilde topluca iletiyoruz. Ay boyunca kazandığın miktar, profilinde bilgilerini girmiş olduğun banka hesabına yollanıyor.

Deneyim kazandıkça bana verilen ücrette bir değişim olacak mı?

“Deneyimli yazar” ve “uzman yazar” kategorileri arasında bir kazanç farkı bulunuyor. Bir yazarın “deneyimli” mi yoksa “uzman” mı olduğunu belirlerken o yazarın puanlama sistemimizde nasıl değerlendirildiğini ölçüt alıyoruz. Kaliteli işleri zamanında çıkartmanı ödüllendiriyoruz.

Sistemdeki yazarları neye göre puanlıyorsunuz? Puanların bana etkisi nedir?

Sisteme ilk girdiğinde, bize yolladığın örnek içerik ve doldurduğun başvuru formu üzerinden sana bir puan veriyor olacağız. Bu puanlamada, ürettiğin örnek içeriğin ağırlığı oldukça büyük ve değerlendirme sırasında belirtmiş olduğumuz tüm detayları göz önüne alan bir içerik oluşturup oluşturmadığını özenle puanlıyoruz. Sonrasında ise, sen içerik ürettikçe puanların da güncellenecek. Puanlama sistemimizdeki üç ana faktör, işini zamanında bitirmiş olman, yazdıklarının tamamen özgün olması ve ürettiğin içeriğin müşteriyi mutlu etmesi. İntihali önlemek için ürettiğin içerikleri Copyscape üzerinden inceliyor olacağız, buradaki benzerlik yüzdesi ne kadar azsa puanın o kadar olumlu etkilenecek. (Belirli bir orandan fazla benzerlik bulduğumuzda sana 0 vermek zorundayız.) Müşterinin belirlediği tüm anahtar kelimeleri kullanmanı bekliyoruz, bunu yapmazsan ilgili haneden puan alamazsın - ya hep ya hiç! Bunun dışında ne kadar az revize alman gerekirse puanın o kadar yüksek olur, o yüzden ilk seferinde kaliteli içerik üretmeni bekliyoruz. Editörün de, iş teslim edildiğinde işin sahibi müşteri de seni puanlıyor olacak. Sana verdiğimiz puan tüm bu faktörlerden etkileniyor ve ürettiğin her içerikte güncelleniyor.

icerik.com bünyesinde ne gibi eğitimler alabilirim?

icerik.com olarak en büyük iddiamız SEO dostu içerikler üretmek. Bu yüzden de yazarlarımıza gerekli SEO eğitimlerini sağlıyoruz.

Aynı anda birden fazla projede çalışabilir miyim?

Yazar olarak üzerine tek seferde tek bir iş almana izin veriyoruz, çünkü aynı anda birçok içerik üzerinde çalışmanın, ürettiklerinin kalitesini düşürebileceğini biliyoruz. Editörler ise aynı anda en fazla beş içerik üzerinde çalışabiliyor.

Projeyi zamanında teslim edememem halinde ne oluyor?

Elindeki siparişi belirlenen zaman aralığında tamamlayıp teslim edemezsen, iş tekrar sipariş havuzuna düşer ve diğer yazarların hızla tamamlaması için yazar komisyon oranı %5 arttırılır. Sen aynı işi tekrar alamazsın ve yazar puanın olumsuz etkilenir. Teslim saatleri konusunda oldukça hassasız, o yüzden puan hanende buraya 0 veriyor olacağız.

Hangi konularda yazabilirim?

icerik.com bünyesinde birçok sektör ve ilgi alanında sipariş alıyoruz. Detaylarıyla bilgi almak istiyorsan, işte içerik sağladığımız konular: Bilim - teknoloji, eğitim - kariyer, e-ticaret - dijital pazarlama, ekonomi - finans, sağlıklı yaşam, moda - güzellik, hobiler, kültür - sanat, sigorta - emeklilik, siyaset - gündem, spor, seyahat - yeme içme, kişisel gelişim, tasarım - mimarlık, yaşam.

Ne tür içerikler üretebilirim?

icerik.com bünyesinde ürettiğimiz içerik türleri iki ana başlık altında toplanıyor: Yazılı içerik ve tanıtım içerikleri. Bu başlıkların altında; blog içerikleri, liste içerikleri, e-Ticaret içerikleri, liste içeriği, ürün ve kategori içerikleri, e-kitap içerikleri; Twitter, Facebook, LinkedIn gibi sosyal medya içerikleri, basın bültenleri, e-mail içerikleri, meta açıklamaları ve AdWords içerikleri yer alıyor. Ürettiklerimizi daha yakında tanımak için ürünlerimizi inceleyebilirsin. Bu içeriklerden hangilerini üretmek istediğin sana kalmış.

Çalışacağım müşteriyi ben seçebilir miyim?

Çalışacağın projeleri kendin seçebilirsin. Sipariş havuzundaki işlerin içeriğine bakıp yazmak istediğin konu ve formattaki işleri kabul edebilirsin. Neye evet deyip hangi işi üstüne alacağın sana kalmış.

Yaptığım iş beğenilmezse ne oluyor? Revizelerden ben mi sorumluyum?

Ürettiğin içeriği ilk olarak editör inceleyecek. Editörün sana revizeler verirse bu düzeltmeler üzerinde belli bir zaman aralığında çalışmanı bekliyoruz. Sonrasında müşteriden revizeler gelirse, onlarla editörün ilgileniyor olacak.