Yazar ve Editör topluluğumuza katıl!

Sen de büyük markalar ile içerik yazarlarını bir araya getiren icerik.com'un bir parçası ol.

Nasıl yazar olunur?

icerik.com'a katılmak için yapman gerekenler

1

Bize kendini, yaptıklarını ve becerilerini kısaca tanıt.

2

Profesyonel içerik üretme deneyimini göster

3

Öz geçmişin ve örnek içeriğin geçer not alınca ekibimize katıl!

Neden icerik.com?

Senin de icerik.com ailesinin bir parçası olman için birkaç sebep:

İlgilendiğin ve uzmanı olduğun içeriği üret.

İlgi alanlarını sen belirle, tutkunu olduğun konularda, kendi seçtiğin formatta içerik üret. Hem sen mutlu ol, hem de müşteriler uzmanlığından yararlansın.

Esnek çalış, iş yükünü sen belirle.

Mevcut işler arasından istediğini istediğin zaman sen seç. Teslim tarihleri dahilinde işini dilediğin zaman, dilediğin yerden yapmak sana kalmış.

Emeğinin karşılığını düzenli bir gelirle al.

Arı gibi çalışmanın bir ödülü olmalı! icerik.com ailesi olarak, yazarların işlerinin karşılıklarını en iyi şekilde alması gerektiğine inanıyoruz.

SEO eğitimleriyle kendini geliştir.

Harika içerik üretmek senin işin, sana yardım etmekse icerik.com ailesinin işi! Verdiğimiz eğitimlerle SEO dostu içerik üretmekte ustalaş.

Büyük markalar için kaliteli içerik üret.

Madem işini iyi yapıyorsun, neden en iyiler için çalışmayasın? Ürettiğin içerikler büyük markaların dijital pazarlama kampanyalarında kullanılsın, sana da gururlanmak kalsın.

Puanın yükseldikçe yaptığın işle gurur duy.

icerik.com’da emeğini, disiplinini ve işinin kalitesini ödüllendirmek istiyoruz. Seni hem biz, hem de müşterilerimiz puanlıyoruz ki sana verdiğimiz kıymeti gör.

Yazar Olmak Hakkında

Aklındaki tüm soruları cevapladık.

Yazarlığa kabul edilme süreci nasıl işliyor?

Yazarlığa başvuru için öncelikle icerik.com’a kayıt olman gerekiyor. Sonrasında ise karşına yazar adaylığı için cevaplaman gereken bir form çıkacak. Bu form ile seni yakından tanımayı ve yeteneklerini anlamayı amaçlıyoruz.

Bu formda sorulara verdiğin yanıtları ve ürettiğin örnek içerikleri; belirli kriterler doğrultusunda kapsamlı bir şekilde değerlendiriyor ve seni ekibimize dahil etme ya da etmeme kararı alıyoruz. Bu süreçte yaptığımız değerlendirmeyle başlangıç yazar skorunu da belirliyoruz.

Yazarlığa kabul için aradığınız kriterler neler?

Yazarlarımızı öncelikle orijinal içerikle üreten, elinden gelenin en iyisini yapmaktan gurur duyarak her seferinde kaliteli işler ortaya çıkartmayı hedefleyen adaylar arasından seçiyoruz. Yazarlarımızın daha önceden içerik üretmek konusunda deneyimli olması ve önceden profesyonel olarak içerik üretmiş olması da önemli kriterlerimiz arasında.

Değerlendirmemizde etkili olan diğer kriterler:
• Yazım ve dil bilgisi kurallarına hakimiyet
• Anlam bütünlüğü
• Detaylı ve açık anlatım
• İfade zenginliği
• Yönergeye uygunluk
• Araştırmaya dayanan içerik
• Özgünlük
• İçerikte verilen bilgilerin doğruluğu
• Profesyonel yaklaşım

Formların bu kriterler çerçevesinde doldurulmuş olması konusunda çok hassasız; bu sebeple göndermeden önce başvuru formunuzu tekrar gözden geçirmenizi ve hataları minimize ederek bizlere ulaştırmanızı bekliyoruz.

Hiç deneyimim yok, yine de yazarlık yapabilir miyim?

icerik.com’da en iyi yazar ve editörlerle çalışıyoruz. Her ne kadar yazarlarımıza eğitimlerle kendini geliştirme fırsatı tanısak da, icerik.com aracılığıyla üretilen içeriklerin kalite standartlarını sağlamak için işinin uzmanı yazarları ailemize katmayı tercih ediyoruz.

Yazar olarak aranıza katılmadan da editörlük için başvurabilir miyim?

Direkt olarak editör başvuru yapman mümkün değil, bütün başvuruları yazarlık için alıyoruz. Editörlük görevi için icerik.com bünyesinde bir süre çalışmış olman ve “Uzman yazar” kategorisine yükselmiş olman gibi kriterlerimiz var. Editörlük için bu koşulları sağladığında seni bu rol için ayrıca bir değerlendirmeye de tabi tutacağız.

Yazarlık başvurularını değerlendirmeniz yaklaşık ne kadar sürüyor?

Yazarlık başvurularını değerlendirme aşaması, oldukça önem verdiğimiz ve detaylı incelemelerde bulunduğumuz bir süreç. Bu sebepten dolayı başvurunuzdan yazarlığa kabul edilme aşamasına kadar yaklaşık olarak 1 haftalık bir zaman aralığına ihtiyaç duyuyoruz.

Yazarların disiplinli ve kaliteli çalışmasını nasıl sağlıyorsunuz?

Yazarlarımızın disiplinlerini ve işlerinin kalitelerini korumaları bizim için çok önemli. Bunun için yazarlarımızı ve editörlerimizi algoritmamız yardımıyla her seferinde puanlıyoruz. Hem işin zamanında teslim edilmesi, hem de müşterinin teslim aldığı ürüne verdiği puanlar bu değerlendirmede etkili oluyor. Yazarın aldığı işi söz verdiği zaman diliminde teslim etmemesini affedemiyor, ona o iş üzerinden 0 puan veriyoruz. Müşteri de her seferinde yazarın çıkardığı içeriği puanlıyor ve kaliteli iş yapan içerik üreticilerini ödüllendiriyor.

Teslim tarih ve saatleri neye göre belirleniyor?

Teslim tarihleri, üretmeni istediğimiz ürüne göre değişiklik gösteriyor. E-kitap ve uzun blog içeriği gibi görece fazla kelimeden oluşan ürünler için zaman biraz daha uzunken, ürünlerimizin çoğu için 24 saatlik bir teslim tarihi geçerli. Bu 24 saat, yazar olarak o içeriği üretme sözü verdiğin an itibariyle başlıyor ve görevi bu zaman aralığında gerçekleştirmezsen işi başka bir yazara veriyor ve senin puanını düşürüyoruz.

Yapmayı kabul ettiğim bir projeyi bırakabilir miyim?

Yapma sözü verdiğin bir görevi iptal etmen hâlinde, o iş üzerinden sana 0 puan veriyoruz ve iş sipariş havuzuna komisyon artışıyla dönüyor. Böylelikle aldığımız siparişleri en kısa zamanda layıkıyla yayıncıya teslim edebiliyoruz. Bir işi alırken verdiğin söze güveniyoruz, o yüzden de yerine getiremeyeceğin görevleri üzerine almamanı tavsiye ediyoruz.

Ücretlendirme nasıl yapılıyor?

Bir içeriği üretme sözü vermeden önce, arayüzümüzde o işi tamamlarsan kazanacağın miktarı görebiliyorsun. Gördüğün miktar, eline geçecek net ücret olacak. Farklı ürünlerimiz için farklı fiyatlandırma uyguluyoruz.

Ücretimi hangi sıklıkta ve nasıl gerçekleştiriliyor?

Bakiyeleri 200 TL’ye ulaşan yazar ve editörlerimizin ödemesi her ayın ilk iş gününde gerçekleştiriliyor. Kazandığın miktar, profilinde bilgilerini girmiş olduğun banka hesabına yollanıyor.

Bakiyeleri 200 TL’nin altında kalan yazar ve editörlerimizin o ayki gelirleri ise profil sayfalarından yer alan "Kazancım" bölümü üzerinde artmaya devam ediyor.

Deneyim kazandıkça bana verilen ücrette bir değişim olacak mı?

Yazarlarımız için belirlenen ücretler, yalnızca yazarların “uzman”, “deneyimli” veya “master” kategorilerinde olmasına bağlı olarak değişiyor.

Deneyimli yazarlıktan uzman yazarlığa geçiş yazar olarak sahip olduğunuz puan değerlendirilerek; uzman yazarlıktan master yazarlığa geçiş ise belirlenen kriterlerin tamamlanmasıyla sağlanıyor.

Sistemdeki yazarları neye göre puanlıyorsunuz? Puanların bana etkisi nedir?

Sisteme ilk girdiğinde, bize yolladığın örnek içerik ve doldurduğun başvuru formu üzerinden sana bir puan veriyor olacağız. Bu puanlamada, ürettiğin örnek içeriğin ağırlığı oldukça büyük ve değerlendirme sırasında belirtmiş olduğumuz tüm detayları göz önüne alan bir içerik oluşturup oluşturmadığını özenle puanlıyoruz. Sonrasında ise, sen içerik ürettikçe puanların da güncellenecek. Puanlama sistemimizdeki üç ana faktör, işini zamanında bitirmiş olman, yazdıklarının tamamen özgün olması ve ürettiğin içeriğin müşteriyi mutlu etmesi. İntihali önlemek için ürettiğin içerikleri Copyscape üzerinden inceliyor olacağız, buradaki benzerlik yüzdesi ne kadar azsa puanın o kadar olumlu etkilenecek. (Belirli bir orandan fazla benzerlik bulduğumuzda sana 0 vermek zorundayız.) Müşterinin belirlediği tüm anahtar kelimeleri kullanmanı bekliyoruz, bunu yapmazsan ilgili haneden puan alamazsın - ya hep ya hiç! Bunun dışında ne kadar az revize alman gerekirse puanın o kadar yüksek olur, o yüzden ilk seferinde kaliteli içerik üretmeni bekliyoruz.

İçeriğini kontrol eden editör de, icerik.com bünyesinde çalışan Master editör de, işi teslim alan yayıncı da seni puanlıyor olacak. Sana verdiğimiz puan tüm bu faktörlerden etkileniyor ve ürettiğin her içerikte güncelleniyor.

icerik.com bünyesinde ne gibi eğitimler alabilirim?

icerik.com olarak en büyük iddiamız SEO dostu içerikler üretmek. Bu yüzden de yazarlarımıza gerekli SEO eğitimlerini sağlıyoruz.

Aynı anda birden fazla projede çalışabilir miyim?

Master yazarlarımızın dışındaki yazar grubumuzun, tek seferde bir iş almalarına izin veriyoruz, çünkü aynı anda birçok içerik üzerinde çalışmanın, ürettiklerinin kalitesini düşürebileceğini biliyoruz. Editörler ise aynı anda en fazla beş içerik üzerinde çalışabiliyor.

Projeyi zamanında teslim edememem halinde ne oluyor?

Elindeki siparişi belirlenen zaman aralığında tamamlayıp teslim edemezsen, iş tekrar sipariş havuzuna düşer ve diğer yazarların hızla tamamlaması için yazar komisyon oranı %5 arttırılır. Sen aynı işi tekrar alamazsın ve yazar puanın olumsuz etkilenir. Teslim saatleri konusunda oldukça hassasız, o yüzden puan hanende buraya 0 veriyor olacağız.

Hangi konularda yazabilirim?

icerik.com bünyesinde birçok sektör ve ilgi alanında sipariş alıyoruz. Detaylarıyla bilgi almak istiyorsan, işte içerik sağladığımız konular: Bilim - teknoloji, eğitim - kariyer, e-ticaret - dijital pazarlama, ekonomi - finans, sağlıklı yaşam, moda - güzellik, hobiler, kültür - sanat, sigorta - emeklilik, siyaset - gündem, spor, seyahat - yeme içme, kişisel gelişim, tasarım - mimarlık, yaşam.

Ne tür içerikler üretebilirim?

icerik.com bünyesinde ürettiğimiz içerik türleri iki ana başlık altında toplanıyor: Yazılı içerik ve tanıtım içerikleri. Bu başlıkların altında; blog içerikleri, liste içerikleri, e-Ticaret içerikleri, liste içeriği, ürün ve kategori içerikleri, e-kitap içerikleri; Twitter, Facebook, LinkedIn gibi sosyal medya içerikleri, basın bültenleri, e-mail içerikleri, meta açıklamaları ve AdWords içerikleri yer alıyor. Ürettiklerimizi daha yakında tanımak için ürünlerimizi inceleyebilirsin. Bu içeriklerden hangilerini üretmek istediğin sana kalmış.

Çalışacağım müşteriyi ben seçebilir miyim?

Çalışacağın projeleri kendin seçebilirsin. Sipariş havuzundaki işlerin içeriğine bakıp yazmak istediğin konu ve formattaki işleri kabul edebilirsin. Neye evet deyip hangi işi üstüne alacağın sana kalmış.

Yaptığım iş beğenilmezse ne oluyor? Revizelerden ben mi sorumluyum?

Ürettiğin içeriği ilk olarak editör inceleyecek. Editörün sana revizeler verirse bu düzeltmeler üzerinde belli bir zaman aralığında çalışmanı bekliyoruz. Sonrasında müşteriden revizeler gelirse, onlarla editörden sonra kontrol sürecini devralan Master editör ilgileniyor olacak.