arrowarrow
Üretkenlik
Üretkenlik
calendar-todo
6 Ocak, 2021

İyi Bir Yöneticinin 5 Sırrı

Kendini yönetmek kadar bireysel bir noktadan başlayıp ekipleri, şirketleri yönetmeye kadar uzanan yöneticiliğin gerektirdiği bazı kriterler vardır. Bu yazımızda iyi bir yöneticinin sahip olduğu 5 özelliği inceliyoruz.

icerik.com
Dijital kimliğinizi profesyonel içeriklerle güçlendirin.

İyi bir yöneticinin 5 sırrı

İyi Bir Yönetici Olmanın Tanımı Nedir?

Yönetim, hayatın her alanında karşımıza çıkan bir kelime. Kendini yönetmek, şirket yönetmek, ülke yönetmek, sınıf yönetimi gibi daha birçok farklı şekilde karşılaştığımız yönetim kelimesi farkında olmasak da hayatın önemli bir parçasını oluşturuyor. Kendini yönetmek kadar bireysel bir noktadan başlayan bu süreç; büyük toplulukları, şirketleri yönetmeye kadar uzanabiliyor.


Yönetim sürecini gerçekleştiren kişiye ise "yönetici " deniliyor. Yöneticiler farklı sektörlerde, şirketlerde çalışsalar da hepsinin ortak amacı yönetim sürecini en iyi şekilde yürütmek ve çalıştıkları şirketlerin başarısını artırmak. Bunu yapabilmek ise iyi bir yönetici olmaktan geçiyor. Peki iyi bir yönetici olmak ne demektir? Çoğu tanımda iyi bir yönetici olmak, çalıştıkları ekibin motivasyonunu yüksek tutmak, ekipleri iyi yönetmek ve iş verimini artırarak şirket başarısını en yüksek noktaya çıkarmak olarak anlatılır. Tanım olarak basit görünse de aslında yöneticilik oldukça zor bir görevdir.


Yönetici olmakla beraber gelen sorumluluklar oldukça fazladır. Yöneticiler, şirketlerin yalnızca bir departmanından sorumlu olabilecekleri gibi tüm şirketi yönetmekle de sorumlu olabilirler. Bu noktada yöneticilere düşen bazı sorumluluklar ise,

  • Performans analizi yapma

  • Süreç yönetimi

  • Kriz yönetimi

  • Yenilikleri takip etme

  • Ekip çalışması

  • Planlama

  • Ekipleri motive etmek

olarak sıralanabilir.


Hangi sektörde çalışıyor olursa olsun, iyi yöneticilerin sahip oldukları ortak özelliklerden 5 tanesi şunlardır:

1. Güçlü İletişim Becerilerine Sahip Olurlar

İletişim, hayatın her alanında çok büyük önemi ve yeri olan bir kavramdır. Hem günlük hayatta hem de iş hayatında karşılaşılan birçok problemin temelinde iletişim problemleri yatar. Bu noktada iyi bir yöneticinin sahip olması gereken en önemli niteliklerden biri de iyi bir iletişim becerisine sahip olmaktır. Gün içerisinde onlarca hatta yüzlerce insanla iletişim halinde bulunan yöneticilerin, ilişkilerini güçlü ve sağlıklı bir şekilde kurabilmesinin ilk adımı iyi bir iletişimden geçer. İyi yöneticilerin sahip oldukları en önemli iki iletişim becerisi ise şunlardır;


İyi Birer Dinleyicilerdir

İletişimin en temel noktası dinlemektir. Bir yöneticinin çalışanlarını dinlemesi, onlarla kurduğu iletişimin en temel basamağıdır. Çalışanlar için, onları dinleyen ve anlatacaklarına değer vereceğini bildikleri bir yöneticilerinin olması ise büyük bir motivasyon kaynağıdır. Yöneticileri ile iletişim kurabileceklerini ve ihtiyaç duyduklarında yöneticilerine ulaşabileceklerini bilmeleri, çalışanlara aynı zamanda güven de verir. Bir problemle karşılaştıklarında veya ekip içinde iyi bir gelişme yaşandığında bunu iletmek isteyecekleri ilk kişi ekip liderleri olacaktır.


Anlamaya Çalışırlar

"Çoğu zaman, karşımızdaki insanı anlamak için değil cevap vermek için dinleriz. " cümlesini çoğumuz duymuşuzdur. İletişimdeki en temel problemlerden biri olan bu durum, birçok çalışan ve yönetici arasında da yaşanır. İyi yöneticiler, çalışanlarını iyi dinledikleri kadar da onların anlattıklarını doğru anlamak için uğraşırlar.

Dinlemek ve anlamak; ekip içerisinde ortaya çıkabilecek herhangi bir soruna doğru müdahalede bulunabilmek, iş akışında yapılan bir hatayı telafi edebilmek ve ekip ile yönetici arasında iyi bir bağ kurabilmek için oldukça önemlidir.

2. İş Disiplinleri ve Öz Disiplinlileri Vardır

Yönetimin birinci basamağı kendini yönetmekten geçer. İyi yöneticilerin birçoğu oldukça disiplinli ve prensip sahibi insanlardır. Burada, kendini yönetmek ifadesi geniş bir tanıma sahip olsa da yöneticilikteki iki önemli kendini yönetme becerisi "iş disiplini" ve "öz disiplin" olarak sayılabilir.


İyi bir yönetici, her şeyden önce kendi içinde iyi bir öz disipline sahiptir. Kendini yönetmeyi iyi bilirler. Öz disiplin; kendine hâkim olma, sorumluluk alma, planlı çalışma ve prensip sahibi olma gibi kriterler gerektirir. İyi bir yöneticinin öz disiplinle beraber iş disiplini de gelişmiştir. Bu özelliğe sahip yöneticiler;


Dakiklerdir: İşe vaktinde gelir, işten vaktinde ayrılırlar. Tüm toplantıları, görüşmeleri ve iş dağılımlarını planlar ve her şeyi zamanında yaparlar.


Planlı ve programlı bir şekilde çalışırlar: Her gün ve hafta başında yapılacak işleri planlar ve o plana sadık kalırlar. Tüm işleri tamamlamadan günü veya haftayı bitirmezler.


Sorumluluk sahibi olurlar: Hem ekiplerine hem de kendilerine karşı sorumluluklarını belirler ve bu sorumlulukları aksatmadan tamamlarlar. Kendi sorumluluklarını yalnızca kendileri yerine getirir ve başka birinden kendi işini yapmalarını talep etmezler.