Freelance Yazarlık Kariyerine Nasıl Başlarsın

Freelance yazar mı olmak istiyorsunuz? Kendinize yeni bir kariyer hedefi koyduğunuz bu yolda nelerle karşılaşabileceğinizi detaylıca inceleyecek, alet çantanızda olması gerekenleri ve mutlaka bilmeniz gereken gözden geçireceğiz.


Freelance terimi artık günümüzde her sektöre yavaşa yavaş yerleşiyor. Dilimize İngilizceden giren terim, tam olarak “serbest çalışmak” anlamına geliyor. Herhangi bir patron ya da yöneticiye bağlı olmadan uzman olduğunuz alanda çalışmak olarak terimi biraz daha genişletebiliriz. İş ararken sık sık karşımıza çıktığı için artık hepimizin bu kelimeye aşina olduğunu söylemek mümkün. Özellikle reklam sektörü, fotoğrafçılık, yazarlık ve içerik üreticiliği, gazetecilik gibi alanlarda oturmuş bu serbest çalışma biçimiyle günümüzde dünya çapında milyonlarca insan evinin konforunda internet üzerinden veya sosyal medya aracılığıyla para kazanıyor.

Kulağa çok hoş geliyor değil mi? Öyleyse freelance yazarlığı kariyeriniz olarak belirlemeden önce bilmeniz gerekenleri kısaca özetleyelim - böylece bu kariyerin sizin için uygun olup olmadığına daha rahat karar verebilirsiniz.

İçerik Yazarlığının Üç Temel Kuralı


Öncelikle ciddiyetle ele alınması gereken konulara değinelim. Özgün içerik üretmek temel ilkeniz olmalı. Çalıntı ve kopya içeriklerle bu işte tutunmanız mümkün de, etik de değil. Arama motorları kopya içeriği kolaylıkla tespit eder ve hem telif hakkı sorunlarıyla, hem de müşterilerinizin güvenini kaybetme riskiyle karşılaşabilirsiniz. İnternetin her köşesinde özgün içerik üreterek hayatını kazanan insanların emeğini çalmanın etik olmamasını bir kenara bıraksak bile işvereniniz ya da editörünüz kopya içeriği eninde sonunda tespit edecektir. Çalıntı içerik vermiş olduğunuz firma ya da müşteriden bir daha iş gelmesini beklemeyin!

İkinci ilkeniz ise dilbilgisi ve anlatım kurallarına uygun içerik üretmek olmalı. Bu konuda oldukça katı olan iş verenlerin yanında, hiçbir editör sürekli hatalar ve anlatım yanlışları yapan bir yazarla çalışmak istemez.

Elbette dil bilgisine hakim herkes içerik üretebilir ancak müşterinizin ya da editörünüzün sizden beklediklerine karşılık verebilmeniz her şeyden daha önemlidir. Dikkat etmeniz gereken üçüncü ilkeniz, içeriği size verilen talimatlar doğrultusunda yazmak olmalıdır. İçeriğin içinde mutlaka bulunması gereken anahtar kelimelere, konuya sadık kalmalı ve sizden beklenen minimum kelime sayısına gereksiz ifadeler ve boş laflar kullanmadan ulaşmalısınız. İçeriği zamanında teslim etmeniz de oldukça önemlidir.

Eleştiriye ve Kendinizi Geliştirmeye Açık Olmalısınız


İçerik yazarlığı ilk bakışta herkesin yapabileceği bir iş gibi görünse de işin içine girdiğinizde ne kadar zorlayıcı olabileceğini fark edeceksiniz. Herkes gibi siz de hatalar yapacaksınız; bu kaçınılmazdır. Her ne kadar başınızda sizi sürekli sıkıştıran ve azarlayan biri olmasa da editörünüz size geri geri dönüş yapabilir, hatalarınızı ve değiştirmeniz gereken noktaları işaret edebilir. Bu geri dönüş ve eleştirileri olgunlukla karşılamalı ve kendinizi geliştirmek için birer fırsat olarak değerlendirmelisiniz.

Pratik yapmaktan asla zarar gelmez. İnternet üzerinde bulabileceğiniz makaleleri bol bol inceleyin ve hatta bu içerikleri konusuna sadık kalarak, kendi cümlelerinizle tekrar yazın. Bir diğer egzersiz ise “writing prompt” denilen teknikle içerik üretmektir. İngilizce olan kelimenin tam Türkçe karşılığı olmasa da “yazma konuları” ya da “yazmaya teşvik” olarak açıklayabiliriz. Bu teknikle internet üzerinden bulabileceğiniz ve sadece bu teknik için oluşturulmuş konuları ya da rastgele kelimeleri kullanarak makaleler, yaratıcı içerikler ve hatta öyküler yazabilirsiniz. Böylece beyninizi daha yaratıcı düşünmeye teşvik etmiş olur ve kendinizi yazarlık alanında geliştirmek için pratik yapmış olursunuz.

Araştırmanın Gücü


Bugün internet her konuda yazılmış sayısız makale, içerik, köşe yazısı ve blog gönderisiyle dolu bir okyanus. Elbette tüm bu bilgi karmaşasının içerisindeki her şeyi öğrenmeye zaman ayıramazsınız. Bu yüzden bazen hiç aşina olmadığınız konularda içerik siparişleri de alacaksınız. Burada araştırmacı bir ruha sahip olmak çok önemli bir nokta. Bilmediğiniz bir konuda yalan yanlış bilgilerle veya araştırma yapmadan aklınıza geldiği kadarıyla sağlam bir içerik oluşturmanız mümkün değil.

Öyleyse araştırmalı ve doğru kaynaklara ulaşmayı öğrenmelisiniz; çünkü internet denilen okyanusta sizin bilmediklerinizi bilen ve bu konularda derin araştırmalar yaparak içerik oluşturan insanlar da var. Bu kaynaklardan yararlanarak ve öğrendiklerinizi sentezleyerek kendi cümlelerinizle özgün ve kaliteli bir içerik hazırlayabilirsiniz.

Disiplin


Çalışma saatlerinizi kendiniz belirliyor olsanız da sorumluluklarınızın farkında olmalı ve kendinize uygun bir disiplin oluşturmalısınız. İçerik yazarlığının en önemli kurallarından birinin işi teslim tarihinde bitirmiş ve müşterinize ulaştırmış olmanız gerektiği konusuna değinmiştik. İşte disiplin tam bu noktada önem kazanıyor. Günlük rutininiz içinde çalışma saatlerinizi belirlemeli ve kabul ettiğiniz işi teslim tarihinde bitirebilmek için ne kadar vakte ihtiyacınız olduğunu önceden hesaplamalısınız. İşi söz verdiğiniz zaman diliminde teslim edemediğiniz takdirde, müşterinizin güvenini ve hatta gelecekteki fırsatları da kaçırabilirsiniz.

Kariyer hedeflerinizi ciddiyetle belirlemeniz gerektiğinin ne kadar vurgusunu yapsak azdır ancak zor yanları gözünüzü korkutmasın. Bir işin zorlukları kadar, ödüllendiri yönleri de var! Öyleyse şimdi freelance yazar olmanın hayatınıza katacaklarından ve olumlu yanlarından bahsedelim.

Freelance Yazar Olarak Çalışmanın Artıları


Öncelikle istediğiniz herhangi bir mekanda çalışıyor olacaksınız. Bundan daha güzel ne olabilir ki! Evinizin konforunda, yerel bir kafede ya da seyahatlerinizde yazmaya ve üretmeye devam edebilirsiniz. Dünyanın diğer ucunda bile olsanız ihtiyacınız olanlar; taşınabilir bir bilgisayar ya da tablet, internet bağlantısı ve üretme hevesi! Sabahın kör karanlığında gitmeniz gereken bir yer olmadığı gibi, hangi zaman aralıklarından ne kadar çalışacağınıza da siz karar vereceksiniz. Başınızda bir patronun gölgesini hissetmeden ve daha sıkı ya da hızlı çalışmanız için sizi zorlayan birileri olmadan dilediğiniz kapasitede iş üretebileceksiniz.

Kendinizi ne kadar geliştirmek istediğinizse size kalmış. Eğer iyi bir takım oyuncusu değilseniz ve kalabalık ortamlarda çalışmaktan hoşlanmıyorsanız, bir ekibe bağlı olmadan çalışacağınız için kendinizi kısıtlanmış hissetmeyeceksiniz. İstanbul gibi kalabalık bir şehirde yaşıyorsanız trafiğe, kalabalık otobüslere ve güne stresle başlamanıza neden olacak olaylara maruz kalmadan, huzur içinde bilgisayarınızın başına oturup bir yandan kahvenizi yudumlayarak çalışabilme imkanınız olacak. Evden çıkmadığınız gibi akşam trafiğinde dönmek zorunda da olmayacaksınız. Zihnen ve bedenen yorulmadığınız için kendinize zaman ayırabilecek vaktiniz de kalacak.

Bazı Dezavantajlar


Freelance çalışmanın elbette bazı dezavantajları da yok değil ancak bunlara sıkı çalışma, sorumluluk bilinci ve sağlam bir disiplinle maruz kalmayabilirsiniz.

Kendi seçtiğiniz mekanın çalışmak için uygun bir yer olduğundan emin olmalısınız. Çalışma ortamınızda dikkatinizi dağıtacak unsurlar olmamalı. Motivasyonunuzu bozacak ya da dikkatinizi dağıtacak kalabalık ortamlardan uzak kalmayı tercih edebilirsiniz. Kendinizi işinize daha iyi verebilmenin kilit noktaları bunlar.

Kimi zaman sosyal hayatınızla iş hayatını dengelemek zorlaşabilir. Çevrenizde ve ailenizde ofis ortamında ve tipik saat aralıklarında çalışan insanlar mutlaka olacaktır. Onların işleri bittiğinde siz müsait olamayabilirsiniz. Ailenizle daha az vakit geçirmek zorunda kalabilirsiniz. Bu sorundan kurtulmanın yolu da planlı çalışma ve disiplinden geçiyor.

İlk başlarda net bir gelir sağlayamayabilirsiniz. Bu yüzden kariyer değiştiriyorken bazen haftalarca iş alamayabileceğinizi ve aylık düzenli bir geliriniz olmayabileceğini de göz önüne almalısınız. Aylık gelir - gider dengesini ayarlayarak ve zamanla müşterilerinizi artırarak bunun da üstesinden gelebileceğinizi unutmayın.

Nasıl Freelance İçerik Yazarı Olunur


Eğrisiyle doğrusuyla freelance yazarlık hakkında dikkat etmeniz ve bilmeniz gerekenleri açıkladık. Eğer “ben bu işi yapabilirim,” diyorsanız, şimdi de nasıl freelance yazar olabileceğinizden bahsedelim.

1. Portfolyo ve Özgeçmiş


İşe alımlarda sağlam bir portfolyonun pek çok işveren için mezun olduğunuz bölümden daha önemli olduğunu biliyoruz. Eğer daha önce yazarlık yapmadıysanız bir portfolyonuzun olmaması çok doğaldır. Ancak eğer yazma kabiliyetiniz olduğunu düşünüyorsanız ve içerik yazarı olma konusunda kararlıysanız bu sizi vazgeçirmesin. İnternet üzerinden araştırma yaparak, kısa deneme yazıları yazarak ve bol bol okuyarak özgün içerik üretmeye başlayabilirsiniz. Bu şekilde kendinizi geliştirebileceğiniz gibi, portfolyonuza ekleyebileceğiniz kalitede işler çıkartmanız da mümkün olacaktır. Bunların yanında eğer daha önce makale yazarlığıyla ilgili işler yaptıysanız bu tecrübelerinizi de mutlaka özgeçmişinizde belirtmeyi unutmayın. Tecrübeli olmanız sizi bir adım öne çıkartacaktır.

2. Başvuru ve Değerlendirme


Portfolyonuzu ve özgeçmişinizi tamamladıktan sonra çalışmak istediğiniz firmaya başvurmak için hazırsınız. Tabii düzgün bir Türkçe ile yazılmış ve kendinizi tam olarak anlatabildiğiniz bir önyazı da yazmanız sizden beklenecektir. Kuru birkaç cümleyle kendinizi anlatmanın yeterli olmayacağını bilmelisiniz. Başvurmadan önce firmanın internet sitesini ziyaret edip firma hakkında bilgilenmeniz de mühimdir.

Pes etmeyin! Kendinizi geliştirmeye, yazmaya ve okumaya devam edin. Beklediğiniz cevap geldiğinde sizden bir konu hakkında örnek bir yazı yazmanız beklenecektir. Bu örnek yazıyı hazırlarken savsaklamamalı, elinizden gelenin en iyisini yapmak için çabalamalısınız. Özenli bir iş çıkarmanız bu noktada çok önemli ve eğer bir teslim tarihi belirtilmişse mutlaka o tarihten önce örnek içeriğinizi teslim etmelisiniz çünkü tüm bunlar, işvereninizin sizin hakkınızda edindiği ilk izlenim açısından oldukça etkili olacak.

3. Tebrikler! İşe Alındınız.


Bu noktadan sonra bu işte tutunabilmek ve büyük kazançlar sağlamak artık sadece sizin elinizde. İşvereninizi ve editörünüzü tatmin edecek içerikler üretmeli, eleştirilere açık olmalı ve kendinizi geliştirmeyi sürdürmelisiniz. İçerik yazarlığının, her meslek kolunda olduğu gibi, kendinizi geliştirmeniz ve her zaman öğrenmeye açık olmanız gereken bir kariyer olduğunu unutmayın.