Freelance Çalışan İçerik Yazarları İçin Verimlilik İpuçları

“Freelance Yazar Olmanın 10 Avantajı” ve “36 Adımda Freelance Yazarın Verimliliğini Arttırma Yolları” başlıklarıyla bu meslekte uzmanlığa nasıl ulaşacağınızı incelemeye ne dersiniz?


Çalışma saatlerinde esneklik, karar verme özgürlüğü, finansal bağımsızlık, mekânda bağımsızlık… 9/5 çalışanların gıptayla bakabileceği daha birçok özgürlük anlamına gelen freelance yani serbest çalışmak, gerçekten sanıldığı ya da görüldüğü kadar kolay mı? Bu özgürlüklerin hiçbir bedeli yok mu ya da bizi bu özgürlüğe mutlu şekilde ulaştıracak adımlar, unsurlar neler?

Başarılı kabul edilen bir freelance yazar, yalnızca yaratıcılığa ve güzel yazı yazma yeteneğine sahip değildir. Seçtiği meslek olan freelance yazarlıkta verimli çalışmayı öğrenmiş olan kişidir. Ancak ve ancak verimli çalışarak doğru ve nitelikli işler yaratabileceğini, yazı yazmayı hobiden profesyonel bir mesleğe çevirebileceğini bilen kişidir.

Freelance yazarlıkta altın kural; kendi disiplinini oluşturabilmektir. Yazar, öz disiplinini oluşturur ve verimlilik adına aşağıda değineceğimiz noktalara uyarsa başarı ile arasında engel kalmayacaktır. O halde freelance yazar olmanın değerini çeşitli veriler yardımı ile gösterdikten sonra, “Freelance Yazar Olmanın 10 Avantajı” ve “36 Adımda Freelance Yazarın Verimliliğini Arttırma Yolları” başlıklarıyla bu meslekte uzmanlığa nasıl ulaşacağınızı inceleyelim.

Freelance Rüzgârı Dünyayı Ele Geçiriyor

Bugüne kadar net bir araştırma verisine sahip olunmamasına rağmen, toplanmış birçok verinin değerlendirilmesinden meydana çıkan görüntü şöyle: Freelance pazarı tüm dünyada 1,5 trilyon dolara ulaşmış görünüyor. Bu rakamın yarısından çoğu Kuzey Amerika kaynaklı. Yasal olarak belirlenmiş freelance çalışanlar ise 77 milyon kişi. Amerika, Hindistan ve Avrupa’dan (ki bu üç bölge freelance pazarının büyük bölümünü oluşturuyor) alınan kesin verilere dayanan bu rakamlar yıldan yıla hızla artıyor. Öngörülere göre yukarıda belirtilen ciro 2025 yılında yıllık 1,3 trilyona ulaşacak.

Tüm bunlar ne demek?

Gelişen teknoloji ve buna paralel olarak iş yerlerinin eleman azaltma ihtiyacı, bulut internet sistemi, mobil uygulamalar, pratik, hızlı hareket gerekliliği freelance pazarını hızla büyütüyor. 2020 yılında Amerikan ekonomisinin %40’ının freelance iş gücünde yer alıyor olacağı öngörülüyor. Ülkemizde ise yaklaşık 1,2 milyon kişi freelance olarak çalışıyor ve Türkiye Avrupa’nın bu konudaki en hızlı büyüyen ekonomisi.

Yani; merak ettiğiniz, içinde yer almayı hedeflediğiniz, uzman bir üyesi ya da yeni başlayanı olduğunuz veya hakkında bilgi edinmek istediğiniz freelance pazarı büyümeye devam edecek ve güvenli iş kollarından biri olarak gelecekte yerini alacak.

Freelance Yazar Olmanın 10 Avantajı

  1. Dilediğin mekânda çalışabilme özgürlüğü: Sanırım freelancer yazar deyince zihinlerde oluşan ilk görüntü, kahve zincirlerinde kahvelerini yudumlarken laptopları açık, tıkır tıkır yazı yazan, ciddi ama huzurlu kişiler. Doğru, bir freelancer her yerde çalışabilme özgürlüğüne sahip; kumsal, kafe, restoran, park, bağ, bahçe, vb…
  2. Müşteri veya proje seçme özgürlüğü: Bir freelancer dilediği projeyi seçebilir. Sevmediği, daha önce çalışıp anlaşamadığı bir müşteriyle çalışmama özgürlüğüne sahiptir.
  3. Dilediği saatlerde çalışabilme özgürlüğü: Akşam saatleri onun için daha verimliyse akşam ya da gece yarısı, sabah… Dilediği zamanı kendine çalışma zamanı olarak belirleyebilir.
  4. Çalışıp çalışmamaya karar verebilme özgürlüğü: Hasta, yorgun vb. durumlarda çalışmasını erteleyebilmesi bir şirket çalışanına kıyasla çok daha kolaydır. Örneğin, hastaysa izin almasına ve rapor almasına gerek yoktur.
  5. Patron gölgesi olmadan çalışabilme özgürlüğü: Hesap vermez. Başarısından, yaptıklarından kendisi sorumludur.
  6. Kendini geliştirme imkânı: Bir içerik yazarı araştırma yapmak zorundadır. Freelance bir içerik yazarı belki de birçok konuda araştırma yapmak zorundadır. Genel kültürü fark etmeden artacaktır.
  7. Kısıtlanmamak: Üstü, paraleli, iş arkadaşları tarafından kısıtlanamaz.
  8. Trafik yok: Trafikte hele hele ülkemiz trafiğinde geçirilecek beş dakika dahi insanın sinirlerini yıpratabilecekken, iki saat insanda gün boyu devam edebilecek sinir bozukluğu yaratabilir. Belki de çok verimli geçebilecek 2 saatiniz boşa heba olur.
  9. Kendine ayırabilecek zaman bulmak: Gününüzü dış etkenler değil de siz planladığınız için kendi özel işlerinize de planınızda yer verebilirsiniz. Kargonuzu teslim alabilir, kuaföre gidebilir, markete en tenha olduğu saatlerde uğrayabilirsiniz.
  10. Patron baskısı, mobing, rahatsız iş ortamları yok: Birçok çalışanın iş yeri ortamında karşılaştığı birçok zorluğu yaşamayacaksınız. Kafanızı problemlere ve ilişkilere değil direkt işinize verebilirsiniz.

36 Adımda Freelance Yazarın Verimliliğini Arttırmak

Yazmayı çok seviyorsunuz, dil bilgisi kurallarına hakimsiniz, iyi yazdığınız söyleniyor ve çok yaratıcısınız, öz disiplininiz de var. Yine de başarılı bir freelance yazar olabilmek için bunlar yeterli olmayabiliyor. Başkaları için, onların zevkine ve beklentisine göre yazabiliyor olmak, iş teslim sürelerine uyum gösterebilmek yani güvenilir olmak, farklı tarzlarda yazı yazabiliyor olmak, gerektiğinde saatlerce uğraşabilmek, araştırma yapmayı sevmek ve yazım kurallarına yüzde yüz hâkim olmak gerekiyor.

Tüm bu özelliklere sahipseniz, birçok uzmanın uyarılarından derlenen aşağıdaki önerilere de dikkat ederseniz, önünüzde çok büyük bir kapı açılacağını göreceksiniz.

1) İşinize İnanın, İşinizi Sevin: Profesyonel bir iş yapıyorsunuz, bu bir hobi değil. Yukarıda da rakamlarla belirttiğimiz gibi seçtiğiniz iş, günümüzün ve hatta geleceğin en kıymetli uzmanlık alanlarından. İşinizle gurur duyun, daha başarılı olabilmek için daha çok yazın, okuyun, araştırın. İşinizi sevin.

2) Çevrenizdekilere Bir Freelancer Olduğunuzu Anlatın: Freelance yazarın tam olarak ne yaptığını, bunun profesyonel bir iş olduğunu, çat kapı gelemeyeceklerini, sürekli sizi bölemeyeceklerini kibarca bildirin.

3) Günlük Yapılacaklar Listesi Hazırlayın: Başarılı olmayı kafasına takmış bir freelance yazar planlı olmalıdır. Kendinize günlük yapılacaklar listesi hazırlayın. Hatta bir gece önceden düşünülüp hazırlanmış olan liste ile uyanmak size güven verir, hızla işe koyulmanızı sağlar, belirsizliği siler ve kafa karışıklığınızı önler.

4) Haftalık Yapılacaklar Listesi Hazırlayın: İş planını yalnızca günlük değil haftalık hazırlamak her zaman verimliliğinizi arttırır. Bütünü yukarıdan görmenizi ve hiçbir detayı unutmamanızı sağlar.

5) Uygulamalardan Faydalanın: Yazı yazarken kullanacağınız birçok uygulama mevcut. Farklı uzmanlar yazının her aşaması için farklı birçok uygulama öneriyor. Bu uygulamaların detayı için konuyla ilgili yazımıza göz atabilirsiniz.

6) Erken Uyanmayı Deneyin: Erken uyanıp çalışmaya başlamanız günün en verimli saatlerini kullanmanızı sağlayacaktır. Tabii ki daha verimli olduğunuz saatleri kendiniz seçmelisiniz ama bilimsel veriler günün en verimli saatini sabah saatleri olarak gösteriyor. Denemekte fayda var.

7) Dikkatinizi Dağıtmayın: Dikkatinizi dağıtacak unsurlardan uzak durun. Sessizlikte çalışabiliyorsanız sessizlik yaratın. Televizyonu kapatın. Yan binanın temeli mi atılıyor? Gürültü konsantrasyonunuzu bozuyorsa evden çıkın, rahat olacağınız bir kafede yazınızı yazın.

8) Telefonunuzu Sessize Alın, Rahatsız Edici Bildirimleri Kapatın: Her cümlenizin sonunda bir “dıt dıt” ile en başa dönmek tüm yazıyı mahvedebilir.

9) Sosyal Medyaya Dalıp Gitmeyin: Yazınıza ara verdiğinizde sosyal medyaya göz atabilirsiniz. Gözünüz sürekli orada olmasın. Her ne kadar iki işi aynı anda yaptığınıza inanıyorsanız da aynı verim oranını sağlayamazsınız.

10) Dikkatinizi Dağıtmalarına İzin Vermeyin: Çevrenizdekilere veya sosyal medya iletişim gruplarınıza o sırada çalışıyor olduğunuzu bildirin (eğlenceyi sonraya bırakabilirsiniz, molalarınızda konudan uzaklaşmaya zaten ihtiyacınız olacak.)

11) Aynı Anda Birden Fazla İşi Yapmaya Çalışmayın: İşiniz bitince diğerine geçin, kendi kafanızı karıştırmayın. Önceden plan yapmanız bu yüzden de oldukça önemli. Tabii bir işi yaparken aklınızda diğer işle ilgili ışık çakarsa hemen not alın.

12) Kendinizi Sevindirin, Ara Ödüller Verin: Konular, ara başlıklar bittiğinde kendinizi ödüllendirebilirsiniz. Çay, kahve hazırlayın, belki yanına bir tatlı…

13) Dinlenin – Mola Verin: Hiç ara vermeden çalışmamaya özen gösterin. Her ne kadar yazdığınız şeyden büyük zevk alıyor olsanız da molalar; yaratıcılığınıza, bedeninize, ruhunuza iyi gelecek.

14) Hatta Kısa Uyku Molaları Verin: Yazarken gözleriniz ağırlaşmaya başlayabilir. Bırakın bilgisayarı, uzanın. 5 dakika bile insana iyi gelir. Yazımın teslim zamanına az kaldı diyorsanız dahi saatinizi kurup kısa bir uyku molası verebilirsiniz.

15) Yardım Alabilirsiniz: Yazınız bittikten sonra dil bilgisine ya da kalemine güvendiğiniz kişilere kontrol ettirebilir, yaratıcılığına güvendiğiniz kişilerden fikir alabilirsiniz.

16) Yalnız Kalın: Nerede çalışacağınız önemli değil, evdeyseniz ve ev kalabalıksa dahi yalnız kalmaya çalışın. Bir kafe ya da herhangi başka bir yerde çalışmaya karar verdiyseniz tanıdıklarınızla, arkadaşlarınızla gitmemeye özen gösterin. Ne kadar titiz davransanız da işiniz bölünecektir.

17) Egzersiz ve Sporla Güne Başlangıç: Yazarken, yazmazken, yazmaya hazırlanırken spor, egzersiz iyi gelir ve zihni açar.

18) Zaman Yönetiminize Önem Verin: Günlük aktivitelerinizde zamanınızı boşa harcamayın. Sizin en değerli şeyiniz zamanınız. İş planınızı yaparken tahmini süreler ile planlama yapın.

19) Hayır Demeyi Öğrenin: Siz işiniz için zamanlamanızı yapmış, planınıza uymaya çalışıyorken çevrenizden ya da ailenizden gelecek teklifler ve isteklere çok önemli olmadıkları sürece “Hayır” demeyi öğrenin, kırmamaya çalışırken kendi planınızı bozmuş olacaksınız.

20) Müşterilerinizi veya Projeleri Dikkatle Seçin: Çalışma çizginize, prensiplerinize uymayacağını düşündüğünüz ya da daha önce çalışıp memnun kalmadığınız müşterileriniz için yazı yazmayın. Bırakın onlarla geçinebilen yazarlar onlarla çalışsın.

21) Yazı Kalitenizi ve Verimliliğinizi Arttıracak Yazılım ve Donanımlara Yatırım Yapın: İyi bir bilgisayarınız, hızlı bir internet bağlantınız olsun. Gerekli program ve uygulamalara yatırım yapın.

22) Tatil Yapın: Haftanın her günü çalışmayın, kendinize en az bir gün ayırın.

23) Belli Bir Rutininiz Olsun: Daha önce belirttiğimiz gibi kendi çalışma şartlarınızı kendiniz oluşturmalısınız. Her gün aynı zamanlarda uyanır, aynı zamanlarda yatar, aynı zamanlarda çalışır, aynı zamanlarda spor yaparsanız, yani gününüzü belirli bir plana oturtursanız işlerinizde hızlanırsınız.

24) Çalışma Ortamınız Olsun: Freelance yazarların genellikle evlerinin sevdikleri bir köşesinde kendilerine ait çalışma masası ve bazen odaları olabiliyor. Bu unsur verimliliği oldukça arttırabilecek bir etmen.

25) Çalışma Ortamınızı Düzenli Tutun: Çalışma ortamınız düzenli olursa aradıklarınız sizi oyalamaz. Suyunuz, kalemleriniz, defteriniz, her zaman kullandığınız her nesne yanı başınızda bulunsun. Bunun dışında da düzenli olun, ararken zaman kaybetmeyin.

26) Eleştirilere Açık Olun: Kusursuz olduğunu düşünen kimse gelişemez. Eleştirileri savsaklamak, cevap vermek yerine değerlendirin. Eleştiriler, kendinizi geliştirmenize yardımcı olacak.

27) Yazma Hobisi Edinin: İşiniz, projeleriniz dışında da yazın. Yazmak hobiniz olsun. Her gün mutlaka bir şeyler yazın, bir tweet bile olsa. Bu yeni hobiniz; hem yazı yazma yeteneğinizi ve yaratıcılığınızı hem de yazı yazma hızınızı geliştirecek.

28) Müzik Dinleyin: Müzik ilhamdır, meditasyondur, onsuz yaşanmaz.

29) Verimlilik için Uygulamalar Kullanın: Evernote, Brain.fm, Coffitivity, [email protected], Toggl, Todoist, Be Focused, Trello gibi.

30) Düzgün Bir Şeyler Giyin: Uyandığınızda pijamalarınızdan kurtulup rahat ama “hırpani” olmayan bir kıyafet giyin. Bu, daha iyi hissetmenizi ve odaklanmanızı sağlayacak.

31) Yazınızı Planlayın: Sizden istenileni okuduktan sonra yazacağınız konu ve alt başlıkları madde madde yazın. Sisteminizin olması işiniz hızlandıracaktır.

32) Pomodoro Tekniğini Kullanmayı Deneyin: Bu ünlü tekniğe göre 25 dakikada bir mola almanız gerekiyor. Birçok yaratıcı profesyonel bu tekniği kullanıyor.

33) Hızlı Yazmak için Antrenman Yapın: Key Hero programı yazma hızınızı ve düzgünlüğünü ölçebilmenizi sağlıyor. Aslında çok basit, bir bakıma ne kadar hız o kadar çok yazı demek.

34) Önce Yazın Sonra Düzeltin: Yazınız bittiğinde bir mola alın sonrasında dikkatlice kontrol edin ve düzenlemelerinizi yapın.

35) Kendinize “Deadline – Son tarih” Verin: Kendinize verdiğiniz deadline, müşterinin deadline’ından daha önce olursa iki yönden kazançlı çıkarsınız. Zamanından önce bitirilen görevler artı puandır ve son kontrolünüzde bir eksiğinizi fark ettiğinizde düzeltecek zamanınız kalır.

36) İlk Önce En Sevmediğiniz İşi Yapın: “Eat That Frog” kitabından alınan bir terim bu. İngilizce “Kurbağayı Ye” ya da “Canavarı Ye” terimleri bu konu için kullanılıyor. Yapılacaklar listenizde en sevmediğiniz, en zor olan, kafanızda koca bir canavar gibi oturan işi ilk önce bitirin. Bu rahatlamanızı sağlayacak. Diğer işlerinize çok daha konsantre olabileceksiniz.

İyi yazı yazdığına inanan, yaratıcı, sistemli biri için freelance içerik yazarlığı oldukça güzel bir meslek. Her geçen gün de kıymeti artıyor. Yapılan bir araştırmada, “freelance yazar olmanın en zor tarafı” yazarlara sorulduğunda; “iş bulmak” cevabı %70 oran ile birinci sıraya oturuyor. Ülkemizde de güvenilir platformların freelance yazarlara hazır iş ve projeler sunabiliyor olmaları bu soruna da büyük ölçüde çözüm oluyor.

Freelance yazar olmak için gereken özelliklere sahipseniz ve öz disiplinde üstüme yoktur diyorsanız, icerik.com yazar başvurusu yaparak ilk adımı atabilirsiniz.

Hobiniz mesleğiniz, mesleğiniz ise özgürce yaratabilmek olsun.