Yardım ve Bilgi Merkezi

Yanıtını merak ettiğiniz tüm sorulara buradan ulaşabilirsiniz.

Revize verirken nelere dikkat etmeliyim?

Son güncelleme tarihi: 22.10.2019

En önemli faktör; yazarlara iletilen revizelerin kapsamlı, açıklayıcı ve net olmasıdır. Bu doğrultuda, "paragraflardaki yazım hatalarını düzeltin." gibi genel ifadeler değil, hataları net bir şekilde işaret eden spesifik ifadeler tercih edilmelidir. Hata tespit ettiğiniz cümleleri/paragrafları kopyalayarak revizyona ekleyebilir, "bu cümleler şu şekilde düzeltilmelidir." gibi yönlendirici/yol gösterici ifadeler kullanabilirsiniz.


Bunun yanı sıra, editörün ilk taslakta tespit ettiği tüm hataları yazara tek seferde iletmesi oldukça önemlidir. İletilen her revizyon yazarın puan kaybetmesine sebep olacağı için editör bu konuda özenli hareket etmeli, içerik üzerinde yeterli vakti harcamalı ve düzenlenmesi gereken hataların kapsamlı bir şekilde listesini çıkarmalıdır. Yazar, editörün bu hassasiyeti göstermediği koşullarda, uyarıda bulunma hakkına sahiptir.


Editörden sonra kontrol sürecini devralan Master editör; tespit ettiği her hata için editöre revize iletme hakkına sahip olduğundan, editörün yazara ilettiği revizyonlar sürecin sağlıklı ilerlemesi açısından oldukça önemlidir. Editör, yazarın sorumluluğunda olan düzenlemelerin kendisine yönlendirilmesini istemiyorsa, titiz davranmalı ve yazara detaylı revizyon vermelidir.